Çalışma Alanlarımız

İz Disleksi

Disleksi (Özgül Öğrenme Güçlüğü)

Disleksi; bireyin zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen yaşına, zekasına ve verilen eğitim düzeyine göre yeterince öğrenememesi olarak tanımlanmaktadır.

Disleksi; en yaygın görülen öğrenme güçlüğü tipidir. Okuma bozukluğu ile karakterizedir. Diğer öğrenme güçlükleri yazı alanındaki güçlüklerle karakterize disgrafi ve matematik alanındaki güçlüklerle karakterize diskalkulidir. Disleksi yüksek oranda disgrafi ve diskalkuli ile birlikte görülür. Dislektik bireyler dinleme, konuşma, akıl yürütme, okuma, yazma, matematik yeteneklerinin kazanılması ve bilginin kullanılmasında güçlük yaşarlar.

Disleksi Nedenleri Nelerdir ?

Disleksi belirtileri nelerdir ?

Disleksi tedavi edilebilir mi?

İz Disleksi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dikkatin kolayca dağılması, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ( aklına geleni hemen yapma, sonucunu düşünmeden hareket etme ) belirtilerinin, kişinin yaşamında en az bir alanını olumsuz etkileyecek boyutta olmasıyla kendini gösteren bir bozukluktur.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu üç temel belirti kümesinden oluşur.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nun nedenleri nelerdir ?

İz Disleksi

Dikkat Eksikliği (DEB)

Dikkat eksikliği, dikkat süresinin ve yoğunluğunun kişinin yaşına göre olması gerekenden az olmasıdır. Dikkatin belirli bir noktaya toplanamaması ve kolayca dağılması, unutkanlık, eşyaları kaybetme, dikkatsizce hatalar yapma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Dikkat Eksikliği Bozukluğu (DEP) Tedavisi

Dikkat Eksikliği Bozukluğu (DEB) Belirtileri Nelerdir ?